První dny štěněte doma
První dny v novém domově jsou pro další vývoj štěněte velmi důležité, proto pejskovi poskytněte dostatek pozornosti a péče.
Přineste ho do nové domácnosti v době, kdy zde není mnoho lidí a nechte ho, ať si vše samo prohlédne. První dny může trpět pocitem odloučenosti od matky a sourozenců, je dobré u něj zůstat co nejvíce, neopouštějte ho na delší dobu. Štěněti připravte teplý košík nebo pelíšek na místě, kde není průvan. Uvnitř by měla být deka, která se dá snadno vyprat.
Výchova k čistotnosti
Malá štěňátka mají velice častou potřebu vyměšování. Brzy se naučíte rozlišovat jejich signály: štěně obchází kolem do kolečka, sedí u dveří nebo se na vás výmluvně dívá. Jakmile si tohoto všimnete, vezměte ho a podložte pod něj noviny. Štěně musíte brát na zvolené místo několikrát denně: ráno těsně po probuzení, po krmení, po probuzení během dne a těsně před uložením ke spánku. Pes brzy začne na toto místo chodit sám. Můžete ho také naučit, aby se venčil na příkaz. Vytvořte si zvláštní povel (např. loužička), který použijete pokaždé, když uvidíte, že se chystá udělat potřebu. Když ji vykoná na správném místě, okamžitě ho pochvalte. Nikdy netrestejte psa za to, že udělá loužičku nebo hromádku na zakázaném místě, štěněti po „akci“ nepochopí, proč ho trestáte. Počůrané plochy nečistěte čistícími prostředky s obsahem čpavku, protože jejich pach je cítit podobně jako moč a štěně by tak mohlo použít stejné místo znovu.
Koutek ke spaní
Nechat štěňátko, aby s vámi spalo v posteli, je samozřejmě velice příjemné, ale měli byste uvažovat i do budoucna... Navíc pejsek musí pochopit, že v rodinné hierarchii je níže než ostatní členové rodiny, proto je vhodné ho od počátku učit na vlastní pelíšek. Od majitele feny si vezměte nějakou oblíbenou hračku nebo kus deky, ze které štěně cítí sourozence a bude se díky tomu cítit bezpečněji. Dále je vhodné štěněti umístit do pelíšku pod deku např. ohřívací láhev s teplo vodou. Důležité: pokud štěně spí – nerušte ho, na hraní bude ještě dost času!
Obojek nebo kšírky a vodítko
Berete-li štěně na procházky, dejte mu vždy obojek a vodítko, i když se mu to zpočátku nemusí líbit. Nejspíš bude tahat, ale tím se neznepokojujte, dělají to všichni psi. Pes si na obojek (kšírky) a vodítko brzy zvykne a výcvikem ho zbavíte touhy táhnout. Pravidelně kontrolujte nastavení velikosti, zejména v období růstu. U správně nastavené velikosti musíte být schopni podstrčit pod obojek dva prsty. Pamatujte na to, že váš pes potřebuje ven minimálně 3x denně (jako štěně samozřejmě mnohem častěji).
Výchova k poslušnosti
Již ve věku 6 - 8 týdnů se štěně může naučit vykonávat jednoduché povely (učení základní poslušnosti – návyk na jméno, přivolání, sedni, lehni). Do výcviku by se měli zapojit všichni členové rodiny a používat stejné příkazy. Pokaždé, když štěně splní povel, jej pochvalte a odměňte, ale nikdy ho za neuposlechnutí netrestejte. Nejlepší je používat jako povely jednoduchá slova obsahující samohlásky jako – sedni, lehni, k noze a zůstaň. Při těchto aktivitách se naučíte jak správně zacházet se psem a váš čtyřnohý přítel bude mít i zaměstnání, které potřebuje. Pro spokojený vztah je důležité, že se na svého psa můžete spolehnout a neobtěžuje vaše okolí. Dále existují i různé sporty se psem, které vám mohou zpříjemnit společné chvíle a zajistit vyžití vašeho mazlíčka.
Cestování se psem
Plánujete-li v budoucnu vozit psa v autě, musíte ho začít na auto zvykat co nejdříve, aby ho to později nestresovalo. Můžete ho každý den vzít na krátkou projížďku, nejprve jen na 10 minut, přičemž čas postupně prodlužujte. Dále je velmi vhodné učit psa na dopravní prostředky (obzvlášť když bydlíte ve městě). Berte psa do všech dopravních prostředků, zvykne si tak na jejich hluk, lidi kolem, náhubek apod. (Nikdy nevíte, kdy se vám to nebude hodit a štěně toto překoná lépe než dospělý pes)
Kontakt
Londonská 312
378 07 Rapšach
Česká republika +420724770929
kennel.from.pocahontas@gmail.com